Pohľadnice starej Prievidze

K najznámejším voľnočasovým aktivitám patrí zberateľstvo rôznych predmetov, ktoré neraz prerastá do vášne. Zaujímavým zbierkovým artiklom sú pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady často už zaniknutých objektov, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe v duchu doby či požiadavkám územného plánu. Je zaujímavé a príťažlivé pozorovať, o čom všetkom dokáže pohľadnica vypovedať. Aj ja rád odhaľujem tieto tajomstvá a zberateľskej vášni pohľadníc starej Prievidze som naplno podľahol.
Moja druhá kniha o Prievidzi
31.08.2016 - V roku 2014 som vydal prvú knihu Prievidza na starých pohľadniciach. Už vtedy som túžil, ako každý iný autor, aby sa knižka páčila. Aby mohla ukázať čaro pohľadníc širokej verejnosti, aby na tváre ľudí prinášala radosť, úsmev a pekné spomienky.

Za niekoľko mesiacov od vydania sa vypredal takmer celý náklad 3000 kusov a jej úspech ma nesmierne potešil. Stala sa najpredávanejšou knihou v Prievidzi. Dnes, po dvoch rokoch, prinášam Prievidžanom jej druhé pokračovanie. Prievidza na nových pohľadniciach. Knižka, ktorá sa vám zahryzne priamo pod kožu. Je ešte osobnejšia, ešte emotívnejšia.

Čo sa zmenilo oproti predchádzajúcej knihe?
Čas. Prievidza na nových pohľadniciach prináša pohľad na Prievidzu od skončenia Druhej svetovej vojny až po súčasnosť. Mapuje obdobie, ktoré si pamätáme a jeho veľkú časť sme zažili na vlastnej koži. Zaznamenáva nástup socializmu, jeho rozkvet, aj úpadok. Tri generačné obdobia, ktoré formovali mesto aj umeleckú hodnotu pohľadníc. Vrátime sa do obdobia, ktorému panoval komunistický režim. Nie, nejdem ho ani súdiť, ani hodnotiť. Patrí do našej histórie. Bo aj počas neho tu žili ľudia, ktorí sa tešili z nových sídlisk, ulíc a prežívali každý deň svoje osudy. Práve pohľadnice ma naučili nepozerať na život jednostranne, skôr cez závoj umenia. Ten pohľad chcem sprostredkovať aj obyvateľom Prievidze, mestečka, ktoré nazývame domovom.

Takmer 120 pohľadníc poukazuje na dominanty Prievidze a vďaka populárno - historickému textu sa kniha stáva hodnotnou publikáciou. Je to návrat do čias, kedy sa na námestiach na prvého mája manifestovalo. Boli to časy, keď nás počas sprievodu triaslo od zimy, alebo vládla neznesiteľná páľava. Dnes sú z toho pekné spomienky. Na to zlé sme dávno zabudli. Vrátime sa aj do obdobia mestečka, v ktorom mlieko stálo dve koruny, rožtek bol za pár halierov a pred Priorom zastavila čierna Tatra 603.

Vďaka spolupráci s historikom Erikom Kližanom kniha nečerpá len z bežných historických faktov. Disponuje netradičnými pohľadmi na mesto a zaujímavosťami, ktoré aj súčasným obyvateľom priblížia históriu mnohých symbolov.

Pravdou je, že éra posielania pohľadníc je minulosťou. Denne nám očami a mysľou prebehnú stovky, ba aj tisíce správ, ktoré v nás nezanechajú žiadnu stopu. Sotva sa k nim budeme môcť po desaťročiach vrátiť. Pohľadnice poštou už takmer nechodia. No stávajú sa pamätníkmi doby.
Dnes si ale nemusíte kúpiť jednu pohľadnicu, ale celú kolekciu v knihe, kde ožívajú a hovoria. Neveríte? Tak sa zastavte, listujte knihou a načúvajte ich šepkaniu.
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Zdieľaj článok na: Zdieľaj na Facebooku Facebook

Stránky www.michaldobias.sk prevádzkuje Michal Dobiaš, poslanec MsZ v Prievidzi. Všetky práva vyhradené.

© 2024 Created by WebCreative.info All rights reserved.