Pohľadnice starej Prievidze

K najznámejším voľnočasovým aktivitám patrí zberateľstvo rôznych predmetov, ktoré neraz prerastá do vášne. Zaujímavým zbierkovým artiklom sú pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady často už zaniknutých objektov, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe v duchu doby či požiadavkám územného plánu. Je zaujímavé a príťažlivé pozorovať, o čom všetkom dokáže pohľadnica vypovedať. Aj ja rád odhaľujem tieto tajomstvá a zberateľskej vášni pohľadníc starej Prievidze som naplno podľahol.
Vydal som novú knihu o histórii Prievidze
Keď sa mi do rúk dostala prvá stará pohľadnica nášho mesta, ostal som ako obarený. Ten okamih si pamätám dodnes. S bázňou som chytil staručký papier a opatrne vnímal roky doň vpísané. Začal som ich zbierať a nakoniec som sa rozhodol o pocity a ich príbehy podeliť s obyvateľmi nášho mesta.

Moja osobná zbierka starých pohľadníc sa rozrástla na približne 300 kusov. Mnohé z nich sú skutočnými vrátiť, uctiť si ju, vnímať jej hodnotu a pohľadnice sú pre mňa skutočné umelecké diela. Umenie originálmi. Prinášajú nekonvenčný pohľad na Prievidzu, ktorý už neuvidíme. Navždy sa stal súčasťou minulosti. Našťastie sa k minulosti dá by malo patriť všetkým.

Preto som sa rozhodol vydať knihu. Nie preto, že je to moderné. Nie preto, že už skoro každý športovec, politik a moderátor sa hrdí vlastnou knihou. Mojou jedinou snahou bolo dostať krásu pohľadníc medzi všetkých. Práve knižnou prvotinou Prievidza na starých pohľadniciach sa mi to podarilo. Obsahuje viac ako stovku pohľadníc, stovku príbehov, stovku iných pohľadov na mesto a život v ňom.

Svieži príbeh, ktorý komentuje každú jednu pohľadnicu nie je štandardným výletom do histórie. Odkrýva súvislosti, vzťahy a život ľudí, ktorí menili a formovali naše mesto od jeho vzniku až dodnes.

Môj priateľ a historik Erik Kližan obohatil knihu príbehom, v ktorom nájdeme rôznorodé netradičné pohľady na prievidzskú históriu. „Nádražná ulica bola plynulým pokračovaním Poštovej ulice a napájala sa na ňu niekde v mieste oproti piaristickému kostolu. Úplne vpravo je prievidzská pošta, ktorá tu sídlila až do roku 1934. Prevádzkovala ju rodina Kissovcov. Oproti nej, s červenou strechou, je budova dievčenskej ľudovej školy. V jej záhrade vydavateľ pohľadnice zakreslil množstvo zelene, ktorá tam v skutočnosti nikdy nebola,“ píše sa v knihe.

Myslím si, že listovať knihou starých pohľadníc je zážitok pre každého, kto ju chytí do ruky. Je to výsledok tvorivého nadšenia mnohých ľudí, ktorým chcem touto cestou poďakovať za pomoc pri príprave. Za to, že Prievidza má dnes knihu, ktorá vie ponúknuť iný, šťavnatý pohľad na jej dejiny a vývoj.
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Zdieľaj článok na: Zdieľaj na Facebooku Facebook

Stránky www.michaldobias.sk prevádzkuje Michal Dobiaš, poslanec MsZ v Prievidzi. Všetky práva vyhradené.

© 2024 Created by WebCreative.info All rights reserved.