Pohľadnice starej Prievidze

K najznámejším voľnočasovým aktivitám patrí zberateľstvo rôznych predmetov, ktoré neraz prerastá do vášne. Zaujímavým zbierkovým artiklom sú pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady často už zaniknutých objektov, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe v duchu doby či požiadavkám územného plánu. Je zaujímavé a príťažlivé pozorovať, o čom všetkom dokáže pohľadnica vypovedať. Aj ja rád odhaľujem tieto tajomstvá a zberateľskej vášni pohľadníc starej Prievidze som naplno podľahol.
Staré pohľadnice Prievidze sa dočkali ďalšieho vydania
Poslanec prievidzského zastupiteľstva Michal Dobiaš ponúka ďalšiu sériu dobových pohľadníc Prievidze. Spolu 12 pohľadníc sa po stovke rokov dočkalo svojho ďalšieho vydania.

17.10.2013 – Prievidza: Keď pred rokom ponúkol Michal Dobiaš autentické zábery starej Prievidze v limitovanej edícii pohľadníc, potešil tým nielen zberateľov, ale aj mnohých Prievidžanov či návštevníkov, túžiacich po peknej pamiatke z návštevy okresného mesta. Ako dlhoročný zberateľ, rozhodol sa postupne ich vydávať, pričom na ich grafickom spracovaní i finálnej podobe spolupracuje so známym fotografom prievidzských i regionálnych pamätihodností, Lukášom Grešnerom.

„Staré pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady na dnes už často zaniknuté objekty, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe, sú mojou vášňou,“ vyznáva sa zo svojej záľuby Michal Dobiaš a dodáva: „Rád odhaľujem skryté tajomstvá týchto zaujímavých obrázkov a sledujem i predstavujem si, o čom všetkom dokážu pohľadnice vypovedať. A keďže chcem tieto pocity sprostredkovať čo najširšej verejnosti, rozhodol som sa pohľadnice vydať.“

A tak v týchto dňoch uzrela svetlo sveta už druhá séria šiestich pohľadníc Prievidze s historickým nádychom. V aktuálnej druhej sérii sa môžeme pokochať pohľadom na také skvosty, ako Zlatú uličku, vedúcu z hlavného námestia ku kostolu piaristov, ktorá bola pomenovaná nie podľa bohatstva jej obyvateľov, ale podľa malebnosti domov, ktoré tu stáli. Zaujímavý je aj pohľad na železničnú stanicu krátko po otvorení v roku 1896, keď mala iba tri koľaje či na Nádražnú ulicu, vedúcu po železničnú stanicu, ktorá bola poliata olejom, aby sa na nej neprášilo.

Michal Dobiaš, vášnivý propagátor historických reálií mesta a zberateľ dobových pohľadníc Prievidze je zároveň aj dlhoročným poslancom mestského zastupiteľstva. Paralelu medzi históriou a súčasným pôsobením v orgánoch mesta, prostredníctvom ktorých môže ovplyvňovať hlavne jeho budúcnosť, vidí jasne. „Vždy ma zaujímalo všetko, čo sa akýmkoľvek spôsobom dotýkalo nášho mesta a preto som vďačný osudu, že mi umožnil venovať sa jeho aktuálnemu stavu a prostredníctvom mojej zberateľskej vášne i dobám dávno minulým. Mojím zámerom je uchovávať a rozvíjať dedičstvo našich predkov aj pre budúce generácie a preto budem vo svojej činnosti i naďalej pokračovať, dodáva Michal Dobiaš.

A preto ak máte doma pohľadnice, alebo iné dokumenty viažúce sa k prievidzskej histórií, skontaktujte sa s Michalom Dobiašom, zberateľom, ktorý sa o tieto artefakty určite vhodne postará.

Prievidza na starých pohľadniciach na sociálnej sieti Facebook Tu: www.fb.com/pohladnice
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Zdieľaj článok na: Zdieľaj na Facebooku Facebook

Stránky www.michaldobias.sk prevádzkuje Michal Dobiaš, poslanec MsZ v Prievidzi. Všetky práva vyhradené.

© 2024 Created by WebCreative.info All rights reserved.