Pohľadnice starej Prievidze

K najznámejším voľnočasovým aktivitám patrí zberateľstvo rôznych predmetov, ktoré neraz prerastá do vášne. Zaujímavým zbierkovým artiklom sú pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady často už zaniknutých objektov, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe v duchu doby či požiadavkám územného plánu. Je zaujímavé a príťažlivé pozorovať, o čom všetkom dokáže pohľadnica vypovedať. Aj ja rád odhaľujem tieto tajomstvá a zberateľskej vášni pohľadníc starej Prievidze som naplno podľahol.
Výlet do minulosti Prievidze prostredníctvom pohladníc
Prievidza, 17. máj 2012 – Michal Dobiaš prináša autentické zábery starej Prievidze v limitovanej edícií pohľadníc z prvej polovice 20. storočia. Miesta, ktoré sú už zmenené na nepoznanie, ožívajú v tejto zbierke a sprostredkuvávajú históriu mesta cez archivné fotky.

„Séria pohľadníc z histórie Prievidze je určená každému, kto má vzťah k histórii mesta a kto vie nevšedné pohľady na dnes už nejestvujúce časti mesta skutočne oceniť. Zároveň kúpou pohľadníc zbierame financie na novovzniknuté občianske združenie Spolu sme Prievidza, ktorého hlavným cieľom je odhaľovanie a propagácia histórie mesta s prepojením na súčasnosť, a realizácia občianskych aktivít, ktoré zvýšia kvalitu života v súčasnej Prievidzi,“ hovorí Michal Dobiaš.

Sériu tvorí šesť pohľadníc približujúcich dominanty mesta Prievidza v rôznych historických obdobiach, predovšetkým rôzne pohľady na súčasné Námestie slobody, ale aj pohľad na prvú prievidzskú továreň na éterické oleje - neskôr Carpathiu, dnes Nestlé, či na Štátne reálne gymnázium F. Sasinka, dnešnú Základnú školu na Mariánskej ulici. Súčasťou zbierky je aj obnovená verzia jednej z najstarších pohľadníc Prievidze, ktorá bola vydaná v období okolo roku 1900 s pohľadom na Mariánsky kostol i časti Alžbetinho námestia, dnešného Námestia slobody.

Pohľadnice si môžete zakúpiť v Informačnom centre mladých, v Turisticko-informačnej kancelárií mesta Prievidza a osobne u samotného vydavateľa Michala Dobiaša, ktorý bude vďačný aj za ďalšie listiny a dokumenty, týkajúce sa histórie mesta Prievidza.
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Detail
Zdieľaj článok na: Zdieľaj na Facebooku Facebook

Stránky www.michaldobias.sk prevádzkuje Michal Dobiaš, poslanec MsZ v Prievidzi. Všetky práva vyhradené.

© 2024 Created by WebCreative.info All rights reserved.